Asocierea bowlingului cu biliardul nu este o noutate. Ba mai mult, cele două se pot asocia cu jocurile mecanice şi / sau electronice, ba chiar şi cu tenisul de masă. Cunosc cel puţin un exemplu în care biliardul, bowlingul, jocurile electronice şi tenisul de masă se găsesc la acelaşi nivel al unui imobil formând un centru de divertisment. Însă "mixarea" unui astfel de centru de divertisment cu un club de fitness ca urmare a "migrării" zonei de tenis de masă de la club la zona de divertisment nu cred că e o situaţie întâlnită prea des. Concret. Intri într-o încăpere mare mergând către est. Privind în direcţia de intrare - adică spre est - se pot vedea 4 din cele 8 piste de bowling, iar privind către sud-est se pot observa - mai greu - şi celelalte 4. Spre sud se găseşte separeul mărginit doar de pereţi din sticlă unde sunt mesele de biliard şi o masă de snooker. Către est-nord-est e zona simulatoarelor şi a altor jocuri cum ar fi baschet, fusbal şi air hockey. Către nord-est, un alt separeu mărginit doar de pereţi de sticlă pe care scrie numele unui club de fitness. Separeul respectiv este, la rândul acestuia, compartimentat, fiecărui compartiment corespunzându-i câte o masă de tenis să-i zicem obişnuită. Către nord-nord-est e intrarea în clubul al cărui nume e scris pe pereţii separeului meselor de tenis club care e separat de centrul de divertisment printr-un perete de sticlă prevăzut cu o uşă tot de sticlă, iar către nord şi nord-vest e zona de bar şi recepţia biliardului şi bowlingului. Nu şi a simulatoarelor, acestea având să-i zicem o "recepţie virtuală" care constă într-un automat în care se introduc bani pentru a obţine fise.
După ce s-a intrat în centru de divertisment, se merge foarte puţin către est, apoi spre nord către club. Se intră în club şi imediat după intrare, la nord, e recepţia clubului. Se continuă drumul spre nord şi - surpriză. La vest e o sală - mărginită tot de pereţi de sticlă - în interiorul căreia se află masa VIP de tenis. Drumul virează către vest, având la sud sala mesei VIP, apoi sala de kineto şi la nord una din sălile de aerobic până la scările care duc la restul clubului. Abia din dreptul sălii de kineto se poate spune că s-a intrat - efectiv - în clubul de fitness.
Întrepătrunderea unui club de fitness cu un centru de divertisment nu e un lucru rău. Din contră, este o particularitate care, din punctul meu de vedere, dă un farmec aparte locaţiei respective.
VA URMA.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.