luni, 1 septembrie 2025

IMPRESII DE LA DISTANŢĂ ASUPRA FÂNTÂNII DE PE BUGUL DE SUD DIN VINIŢA (2)

 În principiu, din ce ştiu până în prezent, Fântâna Roshen îşi începea activitatea cu numere fără muzică, fiind urmate de numere cu muzică şi / sau lumini, iar apoi urmau manifestările care implicau toate cele 4 elemente: muzica, luminile, proiecţiile pe jetul (ecranul) semicircular şi laserele. Până în anul 2021 (poate şi în 2022? Nu ştiu) existau 5 astfel de numere:
  1. Micul Prinţ
  2. Elfii
  3. Invenţii
  4. Lacul Lebedelor
  5. Strunele Sufletului Nativ / Ucrainean
aceasta fiind ordinea prezentă - până nu demult - pe site-ul turistic oficial al Viniţei. Dat fiind faptul că ordinea menţionării numerelor (spectacolelor) nu coincide cu ordinea cronologică, pot considera că aceasta ar putea fi ordinea importanţei acestora. Ar rezulta că Micul Prinţ ar fi fost (şi, poate, va mai fi) cel mai important număr cu muzică, lumini, proiecţii şi lasere din cadrul spectacolelor Fântânii Roshen. 

Numărul Micul Prinţ


pare să fie o adaptare a lucrării originale la specificul fântânii. Cu toate acestea, unele elemente pe care le consider importante:
  • fie au fost omise
  • fie sunt prezente într-o manieră discutabilă
În opinia mea, în afara personajului principal Micului Prinţ, sunt 9 grupe de elemente. Fiecare grupă are cel puţin un personaj care apare pe Pământ, motiv pentru care numerotarea grupelor se face în funcţie de ordinea apariţiei pe Terra:
  1. Cei doi şerpi desenaţi de autor la începutul cărţii, Regele de pe Asteroidul 325 şi şarpele din deşert.
  2. Trandafirul de pe Asteroidul B612 (Floarea, împreună cu paravanul şi clopotul de sticlă), Vanitosul de pe Asteroidul 326 şi floarea cu 3 petale. Vanitatea e evidentă la personajul de pe Asteroidul 326 şi estompată - mai mult sau mai puţin - la cele două flori.
  3. Baobabii care distrug o planetă (de fapt, în desenele autorului pare un asteroid), cei 3 vulcani de pe Asteroidul B612, beţivul de pe Asteroidul 327, munţii din Sahara pe care se suie Micul Prinţ şi ecoul pe care acei munţi îl produc atunci când Micul Prinţ strigă. Trăsătura comună a acestei grupe (sau una din trăsăturile comune) este ideea de circular. În desenul autorului, baobabii care distrug asteroidul sunt dispuşi radial, în jurul corpului ceresc, vulcanii de pe asteroidul de unde vine Micul Prinţ sunt în număr de 3 (3 puncte determină un cerc), beţivul bea ca să uite că îi este ruşine că bea (iarăşi idee de circular), iar ecoul, pe de o parte, e consecinţa strigătelor Micului Prinţ, iar pe de altă parte, îl determină pe băiat să strige din nou. Deci, din nou, ideea de circular. În plus, e posibil ca ecoul să fie o aluzie la mitul lui Narcis şi Echo.
  4. Păsările şi grădina cu trandafiri împreună cu cei doi pereţi (care nu sunt menţionaţi, dar apar în desene).
  5. Vulpea şi mărul sub care îşi are vizuina.
  6. Lampagiul de pe Asteroidul 329 şi acarul
  7. Omul de afaceri de pe Asteroidul 328 şi negustorul care vinde pastile contra setei
  8. Geograful de pe Asteroidul 330, autorul, cele 3 oi desenate şi lada în care se află a patra oaie.
  9. Fântâna şi zidul părăsit din apropiere.
Cum sunt reprezentate cele nouă grupe? Numerele de mai jos corespund grupelor menţionate anterior:
  1. Nu apare.
  2. Atât ca atare, sub forma unei flori propriu-zise, cât şi sub forma unui personaj de gen feminin cu o floare pe cap. 
  3. Modalitatea în care sunt dispuşi diferă total de modul în care sunt desenaţi de autor în carte. În plus, personajele - care constituie un fel de personificări a baobabilor, dau o tentă comică poate mult prea accentuată raportat la ceea ce e în carte. La finalul spectacolului apare chiar şi o luptă cu aceştia. Beţivul nu apare, iar muntele* - deşi e vizibil, în plan îndepărtat, cu nişte înălţimi în plan mai apropiat, este lipsit de unul dintre elementele care îl face deosebit: ecoul produs când Micul Prinţ strigă. În opinia mea, ideea de ecou trebuia, cumva, să se regăsească.
  4. Păsările sunt reprezentate stilizat, iar grădina cu trandafiri este doar sugerată şi numai după ce Micul Prinţ s-a întâlnit cu vulpea, ori, în carte, grădina respectivă apare de două ori. O dată înainte de întâlnirea Micului Prinţ cu vulpea şi o dată după.
  5. Se remarcă şi gesturile de tandreţe dintre Micul Prinţ şi vulpe, gesturi care, deşi nu sunt menţionate în carte, sunt binevenite deoarece scot în evidenţă rolul acesteia. Ceea ce nu apare este mărul sub care îşi are vizuina. Ori mărul are o semnificaţie clară: desăvârşirea. 
  6. Nu apare
  7. Nu apare
  8. Se poate pune întrebarea dacă valiza pe care o are Micul Prinţ în spectacol face sau nu aluzie la acea ladă cu 3 orificii în care autorul i-a zis Micului Prinţ că se află oaia. Celelalte elemente nu apar
  9. Nu apare
În ceea ce priveşte finalul, spectacolul se îndepărtează de povestea originală, având şi un mesaj politic. E bine? E rău? Nu pot să mă pronunţ. 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.